Hijaluronska kiselina u kozmetičkoj nezi - sve što treba da znate

Emilia Blog 2024-05-11

Sve o upotrebi hijaluronske kiseline u kozmetičkoj nezi - kako koristiti, gde kupiti, recepti za domaće serume i saveti za optimalnu hidrataciju kože.

Hijaluronska kiselina u kozmetičkoj nezi: Mitovi i činjenice

U svetu kozmetičke nege, hijaluronska kiselina je postala pravi hit. Poznata po svojim sposobnostima da veže vodu, ublažava bore i usporava proces starenja, ova supstanca se sve češće koristi u domaćoj nezi. Ali koliko zapravo znamo o njenoj pravilnoj upotrebi?

Šta je hijaluronska kiselina i kako deluje?

Hijaluronska kiselina je prirodna supstanca koja se nalazi u našem organizmu, posebno u koži i zglobovima. Njena glavna uloga je zadržavanje vode, što koži daje punoću i elastičnost. Sa godinama, nivo hijaluronske kiseline u organizmu opada, što dovodi do pojave bora i gubitka volumena.

Gde nabaviti hijaluronsku kiselinu?

Mnoge korisnice su pominjale da traže hijaluronsku kiselinu u apotekama, ali ne uvek sa uspehom. Na tržištu postoje različiti oblici ove supstance:

  • Gotovi kozmetički proizvodi (serumi, kreme, gelovi)
  • Hijaluronska kiselina u prahu za mešanje
  • Oralni preparati (tablete, gelovi za oralnu upotrebu)

Domaci recepti sa hijaluronskom kiselinom

Za one koje vole da eksperimentišu sa domaćim preparatima, hijaluronska kiselina u prahu može biti odlična osnova za kreiranje sopstvenih serumova. Osnovni recept uključuje:

  1. Destilovanu vodu kao osnovu
  2. 1-2% hijaluronske kiseline (ne preporučuje se više od ovog procenta)
  3. Konzervanse za stabilnost preparata
  4. Dodatne aktivne sastojke po želji (aloe vera, ekstrakti lekovitog bilja, vitamini)

Česta pitanja o hijaluronskoj kiselini

Da li hijaluronska kiselina može da isuši kožu?

Postoji mišljenje da veliki molekuli hijaluronske kiseline mogu povući vodu iz dubinskih slojeva kože ako ne postoji dovoljna vlažnost u okolini. Zato je važno nanositi je na vlažnu kožu ili kombinovati sa drugim hidratantnim sastojcima.

Može li se koristiti oralni gel za kožu lica?

Iako neki oralni gelovi sadrže hijaluronsku kiselinu, njihova formulacija je prilagođena oralnoj upotrebi. Koncentracije su često niže (oko 0.12%), a dodaci poput ksililola mogu iritirati osetljivu kožu.

Kolika je optimalna koncentracija u kozmetičkim proizvodima?

Većina efikasnih serumova koristi između 1-2% hijaluronske kiseline. Proizvodi koji tvrde da sadrže znatno veće procente (npr. 5%) često imaju drugačiju formulu gde se procenti odnose na kombinaciju različitih molekula hijalurona.

Saveti za korišćenje hijaluronske kiseline

  • Uvek nanosite serum na vlažnu kožu (najbolje posle tuširanja ili preko vlažnog tonika)
  • Kombinujte sa zatvaračem vode (uljem ili kremom)
  • Počnite sa nižim koncentracijama (1%) za osetljivu kožu
  • Testirajte proizvod na manjoj površini pre redovne upotrebe
  • Čuvajte domaće preparate u frižideru i koristite ih u roku od nekoliko nedelja

Zašto proveravati sastav proizvoda?

Mnoge korisnice su primećivale neslaganje između marketing poruka i stvarnog sastava proizvoda. Čitanje INCI liste (potpunog sastava) je ključno za pravi izbor. Ako ste osetljive na određene sastojke, uvek proverite da li se nalaze na kraju liste (u manjim količinama) ili na početku (u većim količinama).

Zaključak

Hijaluronska kiselina je izuzetno koristan sastojak u kozmetičkoj nezi, ali kao i sa svim aktivnim supstancama, važno je razumeti njenu pravilnu upotrebu. Bilo da odlučite za gotove proizvode ili domaće preparate, ključ je u pravilnim koncentracijama i kombinaciji sa drugim hidratantnim sastojcima. Eksperimentisanje je deo procesa, ali uvek sa pažnjom i svesnošću o potrebama vaše kože.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.