Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Lečenje
Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom - dijagnoza, terapije, vakcine i iskustva pacijenata. Saveti za prevenciju i tretman.
Kondilomi (HPV): Simptomi, Dijagnoza i Efikasno Lečenje
Šta su kondilomi i kako se prepoznaju?
Kondilomi, poznati i kao virusne bradavice ili polne bradavice, predstavljaju neprijatnu virusnu infekciju uzrokovanu humanim papiloma virusom (HPV). Ove izrasline se najčešće javljaju u genitalnoj oblasti - na vagini, penisu, anusu ili okolnim kožnim površinama. Klinički se manifestuju kao mekane, karfiolaste izrasline beličaste ili ružičaste boje, koje mogu biti pojedinačne ili u grupacijama.
Uzroci i načini prenošenja
HPV virus postoji u preko 100 različitih tipova, od kojih neki izazivaju obične kožne bradavice, dok se tipovi 6 i 11 najčešće povezuju sa genitalnim kondilomima. Prenosi se prvenstveno seksualnim kontaktom, ali moguć je i prenos:
- Vertikalno (sa majke na novorođenče)
- Oralnim seksom (retko)
- Autoinokulacijom (prenos sopstvenim rukama)
Dijagnostičke dileme i važnost drugog mišljenja
Brojni slučajevi pokazuju da dijagnoza kondiloma može biti izazovna. Neki pacijenti su dobijali kontradiktorne informacije od različitih stručnjaka - gde jedni dijagnostikuju HPV, dok drugi ustanove bezopasnu polipozu. Stoga je ključno tražiti više mišljenja pre početka terapije, posebno kod invazivnih postupaka.
Dostupne metode lečenja
1. Hirurške metode
Uključuju:
- Laser terapiju - efikasna za unutrašnje kondilome
- Elektrohirurgiju - radiotalasno uklanjanje
- Klasično hirurško odstranjenje
2. Medikamentozni tretmani
Primenjuju se lokalno:
- Podofilotoxin rastvori (0.5%)
- Trihlorsirćetna kiselina
- 5-fluorouracil krema
3. Krioterapija
Zamrzavanje tečnim azotom je bezbolna metoda koja se ponavlja svaka 3-4 dana do potpunog nestanka lezija. Zahteva više sesija i kontrolu sirćetnim testom.
Prevencija i vakcinacija
Na globalnom tržištu dostupne su vakcine koje štite od onkogenih HPV tipova (16, 18, 31, 45). Primaju se u tri doze, a najveću efikasnost pokazuju kod osoba koje prethodno nisu bile izložene virusu. Iako nisu u obaveznom kalendaru vakcinacije u svim zemljama, studije potvrđuju njihovu visoku zaštitnu moć.
Važne napomene za pacijente
- Kondilomi se često vraćaju - bitna je strpljivost u lečenju
- Apstinencija od seksualnih kontakata tokom terapije smanjuje rizik od širenja
- Kod trudnica je neophodno lečenje bez obzira na trimester
- Redovni ginekološki pregledi su ključni za rano otkrivanje promena
Zaključak
Iako kondilomi predstavljaju neprijatno iskustvo, savremene medicine nudi razne načine lečenja. Ključno je pravovremeno dijagnostifikovati problem, birati individualizovan pristup terapiji i ne zanemarivati preventivne mere kao što su vakcinacija i bezbedniji seksualni odnosi.